wtorek, 24 lipca 2018

Te rzeczy MUSISZ sprawdzić przed wyjazdem


Czas wakacji, czas wyjazdów. Przygotowywanie się do podróży samemu potrafi spowodować konkretny ból głowy. Ostatnio usiadłam z Kamilem nad pustką kartką i zapisaliśmy tam wszystkie rzeczy, które powinniśmy sprawdzić przed wyjazdem. Jest tutaj sporo dość banalnych, jednakże niezwykle istotnych kwestii, które mogły nam umknąć (prawdopodobnie brakuje na tej liście jeszcze kliku pozycji - liczę na Waszą pomoc!!). Godzina '0'  zbliża się w kosmicznym tempie, a wciąż pozostaje wiele rzeczy do załatwienia.

Dla ułatwienia i zaoszczędzenia czasu - dzielę się z wami moją listą rzeczy, które MUSISZ SPRAWDZIĆ PRZED WYJAZDEM.

Filharmonia Pomorska Bydgoszcz

1. Sprawdź stan techniczny samochodu


To szczególnie ważne....jeżeli jedziecie samochodem :D

Tutaj najlepiej oddać samochód do przetestowania i sprawdzenia komuś zaufanemu i posiadającemu odpowiednie kwalifikacje. Jeżeli macie takiego kogoś w rodzinie to super! Oczywiście możecie oddać samochód na przegląd do jakiegokolwiek serwisu - koszt takiej usługi jest niewielki (maks. 150 zł), a możecie dzięki temu uratować swój wyjazd i bezpiecznie dotrzeć do celu. Bezpieczeństwo zawsze u mnie jest na pierwszym miejscu!

2. Zobacz, czy masz niezbędne dokumenty. Sprawdź ich ważność! 

Paszport, dowód osobisty, dowód rejestracyjny, poświadczenie ubezpieczenia - to między innymi warto sprawdzić. To bardzo istotna kwestia - brak lub utrata ważności tych dokumentów może być przyczyną ogromnych problemów, przekraczanie bez nich granicy jest nielegalne, wyjazd poza granice Unii Europejskiej staje się w rzeczywistości niemożliwy (ze względu na kontrole bezpośrednio na granicy). 
Na mojej liście jest to bardzo wysoko, czemu?  - muszę się przyznać - zdarzyło nam się jeździć bez ważnego przeglądu samochodu - na szczęście skończyło się to tylko mandatem 50 zł. Ale zawsze lepiej mieć tego "Kazia" w kieszeni ;)




3. Leki i apteczka

W niektórych krajach posiadanie apteczki w samochodzie jest obligatoryjne. Co prawda wewnątrz Unii Europejskiej obowiązuje zasada, że nie wystawia się mandatów obywatelom innych państw UE, u których nie ma takiego przepisu, a jednak...moim zdaniem nie ma co kusić losu. Apteczka do samochodu nie kosztuje wiele (między 20 a 50 zł), a faktycznie może kiedyś się przydać przy skaleczeniach czy innych urazach. 
Ważne jest także zabranie ze sobą podstawowego zestawu leków. Mam tutaj na myśli różne specyfiki podleczające przeziębienie, tabletki przeciwbólowe czy te chroniące przed biegunką (o czym się czasami zapomina, a zmiana środowiska bakteryjnego sprawia, że o częste wizyty w toalecie nie jest trudno...).
Jeżeli chorujecie na jakieś przewlekłe choroby - pamiętajcie o odpowiednim zapasie waszych leków na cały czas wyjazdu.


4. Ceny podstawowych produktów


Brak odpowiedniego rozeznania to częsty błąd młodych podróżników-odkrywców. Myślicie, że ile kosztuje chleb na Islandii? Dużo. Lepiej zrobić rozeznanie już na samym początku planowania i ewentualnie skorygować swoje punkty docelowe. Jeżeli jesteście nastawieni na jakieś miejsce (nieprzypadkowo wybrałam niesamowitą Islandię) przygotujcie odpowiednie zapasy. Widziałam już wiele blogerek, podróżników, którzy bez wstydu robią duże zakupy tutaj w Polsce, a na miejscu kupują tylko produkty, które szybko tracą swoją świeżość. Oczywiście koszt transportu takiej karawany będzie większy (szczególnie odczuwalne jeżeli lecicie samolotem), ale w ogólnym rozliczeniu i tak może się to opłacać. Policzyć, przeanalizować - szkoda żałować później głupio wydanych pieniędzy.


5. Informacje o miejscu do którego jedziecie - przepisy, zwyczaje, prawo.


Szczególnie istotne w przypadku bardziej egzotycznych wojaży. W tym roku będziemy przejeżdżać przez Bośnię, która w większości jest zamieszkiwana przez osoby wyznające Islam. Niektóre zachowania mogą być tam odbierane jako niewłaściwe, niezgodne z obyczajami mieszkańców. Poza wymienionymi wcześniej kwestiami ''finansowymi", warto przed wyjazdem poczytać również o kulturze danego miejsca, przy okazji być może dowiadując się wielu ciekawych rzeczy.

6. Sprawdź czy w miejscu, do którego jedziesz jest dużo ciekawych miejsc.


Prawdopodobnie obierając cel podróży poniekąd już to sprawdziliśmy, warto jednak przejrzeć dokładniej internet w poszukiwaniu inspirujących miejsc. Nie chodzi tu tylko o "czołowe" atrakcje konkretnej lokalizacji, często bowiem kryją się perełki, o których zwykły szary człowiek nie ma pojęcia. Warto to sprawdzić! Kilkakrotnie udało mi się o tym przekonać :)




7. Zrób sobie małe rozplanowanie dnia. 


Nie wiem jak jest u Was, ale ja nie lubię marnować czasu. Często wręcz przeceniam swoje możliwości, a to jest tak samo niedobre jak brak organizacji i nuda. Warto rozplanować sobie pobyt (szczególnie jeśli jest krótki, ale intensywny) i zadecydować, co chcemy robić/zobaczyć a czego nie. 

Chyba, że lubicie spontaniczne urlopowanie. 

Życie jest zbyt krótkie na to, by spędzać czas w sposób, który nas nie satysfakcjonuje. 



8. Sprawdź na stronie rządowej (min zdrowia i spraw zagranicznych) sytuację epidemiologiczną i ostrzeżenia dla podróżujących


Tego chyba nie muszę komentować :). Niestety, wciąż masa osób tego nie robi i bagatelizuje sprawę. To tylko kilka chwil! Zostawiam Wam link do strony KLIK. 


9. Zadbaj o dobre ubezpieczenie

Na świecie w ciągu każdej sekundy dzieje się masa złych rzeczy. Warto podróżować spokojniej, bezpieczniej. My wybierając się w dalszą podróż dbamy zarówno o ubezpieczenie siebie, jak i auta. Jeśli korzystacie z usług biur podróży - prawdopodobnie jest ono wliczone w koszt wycieczki, warto się jednak upewnić. 
Nie zapomnijcie jednak dokładnie sprawdzić, które usługi są w nim zawarte. 

10. Odpowiedni limit na karcie - przy płatnościach gotówkowych walutę najlepiej wymień na miejscu

W moim banku przy płatności kartą nie jest pobierana żadna prowizja spowodowana przewalutowaniem. Przeliczenie następuje po kursie organizacji płatniczej z dnia rozliczenia transakcji, który jest opublikowany na stronie internetowej Visa lub Mastercard. Tutaj macie przykład takiego przelicznika KLIK.

Jeśli jednak wolicie transakcje gotówkowe - warto wypłacić pieniądze, ale wymienić je dopiero na miejscu. Polecam też sprawdzać różne możliwości, może okazać się, że jadąc gdzieś, gdzie obowiązuje waluta inna niż euro, bardziej opłaca się zrobić wymianę: złoty->euro->docelowa waluta


Ufff, dobrnęłam do końca! Za każdym razem, kiedy coś jeszcze przyjdzie mi do głowy będę aktualizować ten wpis, tak aby był on jak najbardziej przydatny dla każdego. 
Jeśli Wy macie pomysł co jeszcze należałoby dopisać, dajcie znać!




poniedziałek, 2 lipca 2018

ŻYJ JAK CHCESZ, jesteś w końcu wolnym człowiekiem.

Już tylko kilka godzin dzieli tegorocznych maturzystów od poznania wyników swoich egzaminów. Pamiętam, kiedy to rok temu niecierpliwie czekałam do północy, co rusz odświeżając stronę internetową. Stresowałam się niesamowicie, mimo, że wiedziałam, że nie mogło pójść mi bardzo źle. Okazało się, że wyniki były dużo lepsze niż przypuszczałam i pozwoliło mi się to dostać na kierunek studiów który  sobie wybrałam. W czym jest więc problem? 


Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.